Pro čištění jak čalouněných, tak i dřevěných částí výrobku se nesmí používat chemické rozpouštědla a ředidla (trichloretylen, aceton, benzin, líh apod.), písky a abrasiva ani prací prášky. Nábytek nesmí přicházet do přímého styku s vodou nebo být umístěn do vlhkého prostředí. Přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám (změna barevného odstínu lakovaných částí, látek), rovněž není dobré výrobek vystavovat dlouhodobému působení sálavého tepla nebo jej umisťovat v prašném prostředí. Všechny kovové a plastové díly lze čistit jen vodou se saponáty, k oživení plastů lze použít i renovační spray, např. pro přístrojové desky interiérů automobilů. U všech čistících prostředků postupujte vždy dle návodu výrobce.
Změna textury, drobné odchylky v barvě a přirozené růstové vady nejsou závadou, ale naopak dokladem přírodního charakteru dřeva. Barevné odlišnosti dřevěných částí jsou způsobeny rozdílnou schopností dřeviny absorbovat dokončovací materiál. Prach z dřevěných částí odstraňte měkkou, čistou a suchou prachovkou. Při větším znečistění použijte čistící prostředek určený pro nábytek povrchově dokončený všemi druhy laků. Při jeho použití postupujte přesně podle návodu, který je uveden na zakoupeném přípravku.
Životnost látky zvýšíte pravidelným ošetřením a čištěním. U všech potahových látek doporučujeme čistit skvrny před jejich zaschnutím, zvyšuje se tím účinnost čištění. Potahové látky ošetřujte pouze k tomu určenými prostředky. Skvrny netřete, jen odsávejte čistým hadříkem. Tkaninu nečistěte kartáči s drsným povrchem, k čištění doporučujeme používat jemný kartáč a savou houbu. Prach z čalouněných částí odstraňte jemným kartáčem nebo pomocí vysavače. Při větším znečistění použijte suchou pěnu nebo čistič na čalounění. Doporučujeme provádět šamponování pěnou tak, aby pěna nepřišla do styku s dřevěnými částmi výrobku. Dbejte na to, aby se roztok nevtlačoval do tkaniny a nepromáčel ji. Šamponování provádějte přesně podle pokynů výrobce saponátových prostředků. Potahovou látku čistěte po směru vlasu (nikdy nečistit krouživými pohyby kartáčkem), neperte (větší množství vody může znehodnotit výrobek), nežehlete. Čalounění typu mikroplyše lze čistit jemným kartáčováním a velmi jemným šamponováním. Pokud skvrny po čištění nezmizí, obraťte se na specializovanou firmu pro chemické čištění.
Pro zvýšení ochrany potahové látky lze též nechat provést impregnaci (provádí specializovaná firma) s tzv. protišpinivým efektem. Aplikují se nástřikem na hotové sedací soupravy. V současnosti se u většiny látek, které se používají pro výrobu čalounění sedacích souprav, nedoporučuje čištění běžným praním. Díky impregnaci se znečištění udržuje pouze na povrchu materiálu a nepronikne do struktury vlákna. Pravidelná údržba takto ošetřených textilií je pak velmi snadná - v případě polití se skvrna se na látce buď vůbec nevytvoří - tekutina zůstane na povrchu a dá se odsát papírovým ubrouskem nebo se koncentruje do jednoho bodu a dá se snadno odstranit pomocí vlhké houby nebo bavlněné utěrky. Obdobně toto platí i pro jiná znečištění. Impregnace zároveň zabraňuje oděru a opotřebování materiálu (prodlužuje životnost látky), pronikání prachu do hloubky, chrání proti roztočům. Vytváří na povrchu látky neviditelnou vrstvu, kterou nelze poznat čichem ani dotekem. Nemění kvalitu ani barvu materiálu a nijak neomezuje jeho prodyšnost. Impregnace nechrání proti obarvení. Organické znečištění je nutné odstranit okamžitě.
Koženka jakožto 100% syntetický materiál nevyžaduje speciální péci a údržbu. Dá se říci, že zde platí podobná pravidla jako pro údržbu čalounických látek.
• Pravidelnou údržbou čalounění výrazně prodloužíte životnost potahového materiálu.
• Pravidelně odstraňujte povrchové prachové nečistoty lehce navlhčeným bavlněným hadříkem nebo vysavačem s nástavcem na čalounění (nastaveným na nízký stupen výkonu).
• K čištění nikdy nepoužívejte ostré předměty, kartáče, brusné papíry, nevhodné pomůcky a nástroje, které by mohly výrobek nevratně poškodit.
• Nepoužívejte prostředky obsahující benzin, trichloretylen ci jiná rozpouštědla. Hrozí nevratné poškození mimo jiné i vnitřních vrstev čalounění.
• Po čištění koženky čistícími roztoky nechte čalounění před opětovným použitím důkladně vyschnout.
• Nenechávejte na koženku působit drsné předměty např. nýty džin, tvrdé švy nebo drápky domácích zvířat.
• Zabraňte vystavení nábytku přímému slunečnímu světlu. Doporučuje se používání závěsu, žaluzií, markýz apod. Přestože dnešní výrobky mají vysokou odolnost vůči světlu,
neexistuje potahový materiál, který by dlouhodobě odolal slunečnímu záření a nezměnil původní barevnost.
• Pokud čalouněné výrobky mají oboustranné polštáře, doporučuje se jejich pravidelné otáčení, aby docházelo rovnoměrnému opotřebování. U opěradlových polštářů, kde
se používá měkká výplň, je nutné pravidelné naklepávání, čímž se předejde tvarové deformaci.
• Před použitím čistících prostředků doporučujeme působení prostředků nejprve vyzkoušet na méně viditelném místě.
Dříve nebo později k tomu dojde.
Stačí, aby ukáplo pití, upadl nanuk, vyskočil pes a sedačku hned „zdobí" nepěkný flek.
Skvělou novinkou, která mnohým z nás usnadní život, jsou kouzelné potahové látky Magic Home!
Díky speciálnímu složení textilie během chvilky odstraníte jakýkoliv flek - ať už je od vína, čokolády nebo pastelky.
Stačí skvrnu namočit, setřít hadrem a nezůstane po ní ani památky. Světlé čalounické potahy je však třeba chránit před kontaktem s agresivními barvami textilií ( džíny, oblečení, polštáře a přikrývky v intenzivních barvách ). Hrozí trvalé zabarvení čalounických potahů vlivem narušení ochranné vrstvy na základě chemické reakce.
A co to pro vás teda znamená?
Žádné rozčilování s drhnutím sedačky a více času na koníčky, děti, mazlíčky nebo nepořádné partnery.
Potahové látky z kolekce Magic Home jsou vyráběny speciální technologií Easy Clean,
díky které z nich skvrny mizí prakticky jako mávnutím kouzelného proutku.
Speciální povrchové úpravy zabezpečují voděodolnost, materiál zůstává stále jemný a povrch bez poškození.
Potahy se pyšní standardem OEKO-TEX, což je jedna z nejvýznamnějších světových norem pro textilní průmysl.
Určuje velmi přísné limity pro použití škodlivých chemických látek, a to jak v samotné textilii, tak při její výrobě.
Jsou 100% zdravotně nezávadné a vhodné také pro astmatiky a alergiky.